środa, 8 czerwca 2016

MAMY PRAWA


 Kochani,
Z radością Was informuję,że objęłam matronatem projekt MAMY PRAWA!
Jestem niezwykle zaszczycona bo to wyjątkowy i bardzo ważny projekt.


Projekt ma rozwiązać zbyt niską, w naszej ocenie, świadomość praw dotyczących okresu okołoporodowego u kobiet spodziewających się dziecka.
Celem Projektu jest podniesienie świadomości mieszkanek aglomeracji poznańskiej w kwestii przysługujących im praw w okresie okołoporodowym.
Autorkami akcji są moje zaprzyjaźnione Matecznikowe Mamy:

 
 ANNA FURMANIUK - instruktor szkoły rodzenia i masażu shantala, doradca noszenia ClauWi®. Jedna z założycielek Stowarzyszenia "Poznań w chuście", pomysłodawczyni "bliskościowej" szokły rodzenia Gaja, założycielka Fundacji Matecznik. Autorka Projektu MAMY PRAWA!.  Uczestniczka szkoleń, kursów i konferencji organizowanych przez Fundację Rodzić po Ludzku, min. z prowadzenia aktywnej szkoły rodzenia oraz opieki nad matką i dzieckiem po porodzie. Entuzjastka naturalnego porodu i naturalnego rodzicielstwa. Prywatnie mama trzech Córek i żona jednego męża ;)  Domatorka. Ze zdumieniem odkryła, że potrafi czerpać przyjemność ze sprzątania, pieczenia ciast, pielenia trawnika i patrzenia na ogień w kominku. Jednak kiedy słyszy zew dzikiej kobiety, idzie potańczyć w rytm afrykańskich bębnów  :)


  
ALICJA NOWACZYK - mama 3-letniego Kuby i rocznego Piotrusia urodzonego w domu, żona maratończyka, doula, doradca noszenia ClauWi®, Promotor Karmienia Piersią. Po pięciu latach pracy w korporacji, okres ciąży oraz pierwsze miesiące spędzone z synkiem w domu, utwierdziły ją w przekonaniu, że to właśnie ciąża, opieka nad kobietą w porodzie oraz noworodkiem to temat, którym chce się zajmować na co dzień. Swoją wiedzę zdobywa doświadczeniem oraz szkoleniami organizowanymi m.in. przez Fundację Rodzić po Ludzku, Stowarzyszenie Doula w Polsce, Centrum Nauki o Laktacji oraz ClauWi® Szkoła Noszenia. Stara się łączyć bycie pełnoetatową mamą z pracą w Mateczniku, nie zapominając o swoich pasjach w postaci jogi oraz podróżowania. Więcej na temat pracy douli dowiecie się na stronie www Alicji.


 Tak mówią o swoim projekcie:
Wiedza sama w sobie daje pewność siebie, pozwala być równym partnerem w dyskusji z personelem medycznym, pozwala na zadawanie trafnych pytań i rozumienie odpowiedzi. Zależy nam jednak także na tym, by kobiety były aktywne w dociekaniu swoich praw, nie bały się pytać, a czasami nawet walczyć o swoje, dlatego też spotkania przeprowadzane są w formie warsztatów, a nie jedynie teoretycznych wykładów. Chciałybyśmy aby uczestniczki naszych zajęć poczuły się kompetentnymi, świadomymi i bardziej pewnymi siebie.
Liczymy na to, że każda z uczestniczek po zakończeniu cyklu warsztatów stanie się "pochodnią" pozytywnych zmian w swoim otoczeniu. Większość kobiet, zwłaszcza początkujących mam, chętnie porusza tematy okołoporodowe i związane z macierzyństwem. Ważne jest, by te opowieści oparte były na faktach, a nie mitach, by przesycone były nie strachem, lecz pewnością, że kobiety w ciąży oraz rodzące traktowane są zgodnie z obowiązującym prawem, czyli godnie i z zachowaniem intymności. Mamy nadzieję, że Projekt jest szansą na to, by rzetelna informacja dotarła do jak najszerszego grona osób.
Wierzymy, że te kobiety, które wykorzystają zdobyte narzędzia w praktyce, poczują się potraktowane bardziej podmiotowo, że będą miały większe poczucie sprawstwa i kontroli. Wierzymy, że kobiety zaczną rzeczywiście współdecydować o przebiegu porodu i przeżywać go świadomie.
Patrząc długoterminowo, dobre doświadczenia z ciąży oraz porodu to dobry start dla kobiety, szybsze dochodzenie do siebie, większa pewność siebie jako rodzica, łatwiejsze karmienie piersią, mniej frustracji. Natomiast, w przypadku trudności, czy to związanych z nieprzestrzeganiem prawa przez personel medyczny, czy wątpliwościami pojawiającymi się u kobiet, będą one wiedziały, gdzie szukać pomocy i wsparcia.
 W ramach projektu w Mateczniku odbywa się cykl zajęć, których opis znajdziecie w zakładce Warsztaty/Spotkania czerwieclipiec

 A 9 lipca odbędzie się konferencja, na której będzie mowa m.in. o prawach mam w ciąży, w porodzie, połogu czy w laktacji.
Program konferencji zamieszczę wkrótce.
Więcej o Projekcie można przeczytać na stronie www organizatorów:
Matecznik
Stowarzyszenie Poznan w Chuście
oraz na fanpage MAMY PRAWA

Pozdrawiam,
Zaiana
"Podobał Ci się ten post? Daj mi o tym znać i napisz w komentarzu. Jeśli dołączysz do obserwatorów na blogu, będziesz informowany na bieżąco o nowych wpisach. Będzie mi również niezmiernie miło jeśli polubisz mój fanpage na Facebooku i Instagramie. "

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP