piątek, 24 lipca 2015

Zabawy sensoryczne z niemowlakiemOd kilku tygodni chodzimy z bąblem na warsztaty rozwojowe do Centrum opieki okołoporodowej i wczesnodziecięcej Mamutek.
Sympatyczne panie z Mamutka poznałam w Ikei na spotkaniu "Rozwojowe warsztaty dla mamy i taty".  To tam dowiedziałam się o prowadzonych przez nie zajęciach dla niemowląt. 
Ponieważ nasz Mały Książe nie należy do dzieci które zasypiają w bujaczku i trzeba poświęcać mu każdą chwilę. Moje pomysły na kreatywne zabawy, już dawno się wyczerpały i wiedziałam,  że zajęcia mnie uratują, dadzą upragnioną "instrukcję" jak wspomagać rozwój mojego szkraba poprzez zabawę.  :-)

Czym jest integracja sensoryczna?
"Integracja sensoryczna to proces budowania w mózgu zintegrowanych, konkretnych zachowań w odpowiedzi na różne bodźce dostarczane z zewnątrz. Mowa tu nie tylko o zmyśle wzroku czy słuchu, ale również o coraz częściej uważanych za istotne w procesie nauczania:zmyśle dotyku, równowagi czy propriocepcji (zmysł orientacji). Integracja odbywa się w ośrodku podkorowym mózgu, najczęściej zachodzi automatycznie, gdyż u większości osób wszystkie zmysły działają bez zarzutu. U niemowląt i małych dzieci ta mapa własnego ciała, ta instrukcja, jak organizm powinien zareagować na dane bodźce jest budowana każdego dnia. Z uwagi na to, poprzez odpowiednie zabawy, dobrze jest wspierać rozwój zmysłów już u niemowląt." pisze http://egaga.pl znajdziecie tam świetny artykuł 5 propozycji na zabawy sensoryczne z dzieckiem

Zajęcia odbywają się w siedzibie Mamuteka w dwóch grupach,
Grupa I: 2-5 m-cy- czwartki, godz. 10:00
Grupa II: 6-11 m-cy- czwartki, godz. 11:00
Zapisów można dokonać na dwa sposoby, telefonicznie: 533 515 515 lub mailowo: mamutek@mamutek.eu
 
Wszystkie zabawy są przygotowane przez psychologa i fizjoterapeutkę. 
Na zajęciach bawimy się, śpiewamy, ćwiczymy, pomagamy odkrywać dzieciom świat wokół nich i zrozumieć otaczające je bodźce. Uczymy się jak za pomocą prostych zabaw i przedmiotów wspomagać rozwój naszych dzieci, a także jak z pomocą masażu shantala wyciszyć maleństwo.

A tak o zajęciach pisze nasza przesympatyczna prowadząca:


"Podczas zajęć sensoryczno-rozwojowych pracujemy nad uaktywnieniem i rozwojem wszystkich zmysłów maluszka, wykorzystując m.in. ciekawe zabawy rozwojowe, muzykę, elementy masażu Shantala oraz elementy innych metod specjalnych. Założenia zajęć obejmują: 
- rozwój funkcji motoryczno-ruchowych;
- rozwój zmysłów;
- ćwiczenie koncentracji uwagi;
- stymulację poprzez czytanie tekstów z elementami dźwiękonaśladowczymi;
- stymulację muzyką
.
W trakcie zajęć wykorzystujemy również elementy metody Integracji Sensomotorycznej, która angażuje i integruje ze sobą odpowiednie układy, takie jak układ dotykowy, układ przedsionkowy SI oraz propioceptywny.
Prócz funkcji symulująco-rozwojowej, warsztaty są wspaniałą okazją do budowania więzi z dzieckiem, spędzenia miłego czasu wspólnie z innymi rodzicami, a także wymiany doświadczeń dotyczących opieki. Niemowlęta mają biologiczną potrzebę i pragnienie uczenia się, którą staramy się w odpowiedni sposób stymulować."
mgr Fizjoterapii Paulina Trojan

 Dzieciaczki z zainteresowaniem poznają siebie nawzajem i gaworzą do siebie w swym tajemniczym języku.

My z bąblem uwielbiamy chodzić na zajęcia bo świetnie się na nich bawimy i wychodzimy zrelaksowani i w świetnym nastroju. Dzięki zajęciom mamy wiele pomysłów do zabaw w domu i spędzony razem czas jest bardziej wartościowy.

Zachęcam was do kreatywnych i przemyślanych zabaw z dziećmi, wspólne spędzanie czasu jest dla takiego maleństwa bezcenne. A jeśli jesteście z Poznania, zapraszam do Mamutka na zajęcia.
Na stronie Centrum opieki okołoporodowej i wczesnodziecięcej Mamutek znajdziecie też wiele innych propozycji tak dla ciężarówek jaki i dla dzieci.

Pozdrawiam, Zaiana

"Podobał Ci się ten post? Daj mi o tym znać i napisz w komentarzu. Jeśli dołączysz do obserwatorów na blogu, będziesz informowany na bieżąco o nowych wpisach. Będzie mi również niezmiernie miło jeśli polubisz mój fanpage na Facebooku i Instagramie. "

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

TOP